O magii


"O magii"  
Rozprawa naukowa opracowana pod redakcją prof. Edwarda McCartneya we współpracy z dr. Renem Feloyem. (wersja streszczona)
*Wstęp
Ponieważ magia w tym świecie nie jest rzeczą nie zwykłą, wypadałaby coś o niej wiedzieć. Jednakowoż jest to rozbudowana i pełna sprzeczności dziedzina.
W tym wszechświecie jest czymś na wzór nauki.  Znalazła zastosowanie w wielu aspektach życia. Jednak w miarę rozwoju techniki i elektroniki oraz motoryzacji miała ona coraz mniejszy udział w życiu codziennym na Ziemi. We wcześniejszych stuleciach ( przed XIX w.) była ona na porządku dziennym.
Ziemia jako jedna z młodszych cywilizacji wszechświata nie jest tak zaawansowana technologicznie jak pozostałe. Ponadto w ostatnich kilku stuleciach zaczęło pojawiać się wśród mieszkańców tej planety coraz mniej magów, co stało się dość kłopotliwe, ze względu na wzrost liczby pojawień Istot w ostatnich dziesięcioleciach. Ludzie z czasem zaczęli się przyzwyczajać do nagłych doniesień o niebezpieczeństwach. Magów jednak bardzo to niepokoiło gdyż mogło to świadczyć o zbliżającej się wojnie Tysiąclecia.
Wśród Magów w całym wszechświecie krąży doniesienie, że ma pojawić się kolejna szóstka Białych Magów w tym samym czasie. Mają oni pomóc pokonać mrok w kolejnej wojnie o władzę nad Wszechświatem (więcej na ten temat w Genezie Świata ). Biali Magowie dysponowali dość zaawansowaną magią. Byli oni podstawą obrony i dzięki nim zwyciężono w ostatniej wojnie. Jako pierwsi stworzyli coś na wzór Akademii i pomogli rozwijać magię innym swoim magicznym pobratymcom. Sklasyfikowali talenty i rodzaje magii. Ustanowili skalę mocy magicznej dzieląc ją na poziomy. Magia nabrała charakteru nauki i stała się ważnym aspektem społecznym. Rodzina w której pojawiał się członek obdarzony talentem magicznym zyskiwała prestiż i majątek.

*Klasyfikacja rodzajów magii.
Podział magii jest dość intuicyjnym podziałem. Odnosi się do cech charakterystycznych danego rodzaju magii. Określa jej naturę i część wszechświata z jaką jest związana. Klasyfikacja ta ma dwa ważne punkty: rodzaje podstawowe i zaawansowane. Ten drugi punkt jest dość nieprecyzyjny gdyż większość rodzajów rozwija się w te zaawansowane, jednak są takie rodzaje magii których wielu magów nie potrafi poznać na poziomie podstawowym.


Podstawowe typy magii
v  Przyrody
 Ø  Władanie żywiołami (ogień, woda, ziemia, powietrze)
 Ø  Władanie zwierzętami
 Ø  Władanie roślinami
v  Transformacji
 Ø  Materia ożywiona
 Ø  Materia nieożywiona
v  Przyzwania
 Ø  Żywioły
 Ø  Przedmioty
 Ø  Istoty żywe

Zaawansowane typy magii

v  Przyrody
 Ø  Żywioły ( ogień, woda, ziemia, powietrze, elektryczność, metal, oraz żywioły w postaci klęsk naturalnych)
 Ø  Władanie zwierzętami
 Ø  Władanie roślinami
 Ø  Władanie porami dnia
 Ø  Władanie porami roku
 Ø  Władanie pogodą
v  Tworzenia ( zaawansowana wersja magii transformacji)
 Ø  Poza umiejętnościami modyfikowania materii ożywionej i nieożywionej; mag potrafi tworzyć materię z samej energii.
v  Przyzwania
 Ø  Żywioły, przedmioty oraz istoty żywe mogą być przyzywane z poza czasu i przestrzeni.
v  Uroki
 Ø  Ten typ magii pozwala naginać naturę osoby lub przedmiotu do swojej woli, odnowić lub coś zniszczyć, nadać nową cechę lub charakter. Urok może również stać się klątwą, wtedy ma wpływ na życie uroczonej osoby. Magia ta jest niebezpieczna  oraz trudna. Źle rzucony urok może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla osoby na którą jest rzucany ale i rzucającego. Magia ta po części rządzi się swoimi nie zrozumianymi prawami.
v  Wiedźmiński
 Ø  Dość szczególny typ magii, rzadko spotykany. Mag posługujący się tym typem magii potrafi tworzyć zaklęcia z różnych dziedzin magicznych, szybko przyswaja nowe czary, może się łączyć z innymi magami w trakcie rzucania zaklęć tym samym  ich wzmacniając.
v  Mentalisty
 Ø  Choć wielu magów przejawia talent do tego typu magii, tylko niewielka cześć potrafi w pełni rozwinąć jej potencjał. Mentalista jest w stanie wpłynąć na emocje,  sposób postrzegania i odczytać myśli. Jest silnym empatą, choć w głównej mierze ta cecha zależy od predyspozycji maga. Posiada zdolności parapsychiczne jak telekineza, telepatia etc.
v  Umysłu ( zupełnie inny rodzaj niż mentalisty)
 Ø  Bardzo niebezpieczny rodzaj magii i wyjątkowo rzadki. W historii magii było tylko kilku magów ( o których słyszano) potrafiący władać tym typem magii. Nie do końca wiadomo jak ta magia działa, znane są tylko pobieżne informacje o kontrolowaniu ciała, snów i umysłów osób będących pod wpływem tej magii.
v  Czasu
 Ø  Najrzadszy rodzaj magii. Bardzo ciężki do opanowania, wymagający olbrzymich pokładów energii. Mag, który posiada tę zdolność  może przemieszczać się w czasie i przestrzeni bez ograniczeń (jedynym ograniczeniem jest jego siła), może dowolnie zakrzywiać czasoprzestrzeń, tworzyć przejścia między światami, formować nowe wymiary. Zazwyczaj magowie którzy posiadali ten niezwykły talent mieli przy okazji niezwykłą wiedzę i inteligencję.
v  Bitewna
 Ø  Ofensywna ( mag posiada umiejętność przekształcania zaklęć w taki sposób by stały się one niezwykle groźną bronią)
 Ø  Defensywna ( takie zaklęcia jak tarcza czy sfera nie posiadają dla tego maga tajemnic, potrafi z dowolnego czaru uczynić pomoc w obronie)
 Ø  Magowie ci potrafią walczyć też przy pomocy broni magicznej i niemagicznej. Choć każdy mag uczęszczający do Akademii szkolony jest w walce, osoby które posiadają takie talenty wspinają się na wyżyny w tworzeniu nowych technik czy doskonalenia już powstałych. Często są też dobrzy w rzucaniu uroków wspomagających wytrzymałość broni czy mające chronić towarzyszy.

Dodatkowe talenty magiczne

v  Szaman – mag potrafi  komunikować się z duchami, demonami i z innymi duchowymi istotami. Jest również w stanie przyzwać je i sprawować nad nimi kontrolę. Zna się na ziołach i urokach, odczynia rytuały oraz potrafi kontrolować ciała innych istot.
v  Wizjoner – zdolność do zaglądania w przyszłość i przeszłość. Magowie posiadający ten talent są wstanie zobaczyć kilka alternatywnych przyszłości, jednak to czy któraś z nich okaże się prawdziwa zależy od bardzo dużej ilości zdarzeń pobocznych. Jest to dość wyczerpujący talent.
v  Oczy Meduzy – przydatna cecha dla magów którzy często mają styczność z wrogiem. Spoglądając wrogowi w oczy i utrzymując z nim chwilowy kontakt można sprawić, że na jakiś czas pozostanie w bezruchu. Czas paraliżu zależy od długości kontaktu wzrokowego oraz mocy maga.
v  Lewitacja – dość pospolity talent, magowie którzy nie posiedli go w sposób naturalny są w stanie zdobyć tę umiejętność przez ćwiczenia.


*Podsumowanie
Jest w sumie tak wiele talentów magicznych ilu magów jest we Wszechświecie. Talent jest silnie zdeterminowany przez charakter, osobowość i inne przymioty jakie określają danego maga. Wiele zaawansowanych typów magii wywodzi się z podstawowych, jednak wszystkie one przeplatają się ze sobą w sposób jakiego nie da się dokładnie zbadać. Nie ma więc maga który posługiwałby się wyłącznie jednym rodzajem magii, są magowie którzy po prostu specjalizują się na przykład w jednej konkretnej dziedzinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy